EFT چیست؟

انتقال الکترونیکی وجوه یا EFT چیست؟

انتقال الکترونیکی وجوه (Electronic Funds Transfer)، انتقال دیجیتالی پول از یک حساب بانکی به حساب دیگر است. EFT به روشی برجسته در انتقال پول تبدیل شده است، زیرا روشی ساده ، قابل دسترسی و مستقیم برای پرداخت یا انتقال وجوه است. در این نوع انتقال نیازی به یکسان بودن بانک مبدا و مقصد نیست. امروزه استفاده از چک های کاغذی یا درفت، به دلیل زمان بر بودن جهت وصول در حساب مقصد در حال منسوخ شدن است . در روش EFT ، وجه مورد نظر بلافاصله پس از واریز، قابل برداشت و استفاده می باشد.

فرآیند انتقال الکترونیکی وجوه چیست؟

انتقال EFT معمولاً بسیار ساده است. دو طرف وجود دارد: فرستنده وجوه و گیرنده وجوه. هنگامی که فرستنده انتقال را آغاز می کند، درخواست از طریق یک سری شبکه های دیجیتال از اینترنت یا یک پایانه پرداخت به بانک فرستنده و سپس به بانک گیرنده متصل می شود. فرستنده ها می توانند هرکسی از کارفرما، یا یک بیزینس ، یا شخصی که هزینه ای بابت خدماتی مانند برق پرداخت می کند، باشند. به همین ترتیب ، دریافت کنندگان می توانند نهادهایی مانند کارمندان، تأمین کنندگان کالا، خرده فروشان و شرکت های خدماتی باشند.

مزایای انتقال الکترونیکی وجوه چیست؟

وقتی نوبت به پرداخت می رسد ، EFT چیزهای زیادی برای ارائه دارد. همه انواع EFT سریع و قابل اعتماد هستند و در هر دو طرف معامله به کار زیادی احتیاج ندارند. این بدان معنی است که EFT یک راه حل مقرون به صرفه است بنابراین مشاغل پول پس انداز می کنند.

استفاده از چک کاغذی نیاز به چاپ چک و هزینه پست دارد که هر دو هزینه اضافی هستند. تعامل پرسنل برای این کارها مورد نیاز است ، به این معنی که کارمندان اضافی لازم هستند. خطر چک های پستی شامل از دست رفتن احتمالی نامه یا حتی رهگیری از چک ها است. همه اینها با EFT از بین رفته است.

هنگام استفاده از پول نقد ، معامله حضوری لازم است. خطای انسانی برای شمارش ، خطر صورتحسابهای متقلبانه و هزینه و تلاش اضافی برای کارمند برای مدیریت پول و زحمات مربوط به سپرده حضوری در بانک وجود دارد. باز هم ، این خطرات با EFT کاملا از بین می روند.

X