ارز دیجیتال چیست؟

در مسیر دیجیتالی شدن دنیای امروز،چرا پول به شکل دیجیتال در نیاید؟ ارز دیجیتال (Crypto Currency) شکلی از پول دیجیتال است که بر پایه علم رمز نگاری به وجود آمده است. ماهیت غیر متمرکز بودن ارز های دیجیتال باعث شده است که هیچ سازمان یا ارگانی قادر به کنترل آن ها نباشد که این امر به لطف فناوری بلاک چین می باشد که اجازه تقلب در آن را به هیچ کس نمی دهد. این ارز ها به راحتی و بدون واسطه قابل انتقال بین اشخاص می باشند و همین امر سبب محبوب بودن این ارز ها در سال های اخیر شده است.

بلاک چین چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر علاقمند به فناوری باشید حتما تا به حال اسم بلاک چین را شنیده اید و با آن آشنایی دارید. تکنولوژی که قابلیت های بی نظیری دارد و نقش زیادی در شکل گیری فناوری های نوظهور خواهد داشت. در این مقاله قصد داریم مفهوم بلاک چین را به طور کامل به شما آموزش دهیم

اگر این فناوری بسیار پیچیده است، چرا آن را “بلاک چین” نامیدند؟ در ابتدایی ترین سطح خود، بلاک چین به معنای واقعی کلمه فقط یک زنجیره بلوک است، اما به معنای سنتی این کلمه ها نیست. وقتی در این زمینه کلمات “بلوک” و “زنجیره” را نام می بریم، در واقع در مورد اطلاعات دیجیتالی (بلوک) ذخیره شده در یک پایگاه داده عمومی (زنجیره) صحبت می کنیم.

“بلوک” های بلاک چین از اطلاعات دیجیتالی تشکیل شده است. به طور خاص ، آنها سه قسمت دارند:

  1. بلاک ها اطلاعاتی مربوط به معامله های شما مثل تاریخ، زمان و مقدار دلار آخرین خرید شما از یک وب سایت فروشگاه اینترنتی مانند آمازون را ذخیره می کنند.
  2. بلاک ها اطلاعات مربوط به افرادی که در معامله ها شرکت می کنند را ذخیره می کنند. یک بلوک برای خرید سرشار مانند خرید از آمازون ، نام شما را به همراه Inc (AMZN)، Amazon.com ثبت می کند. به جای استفاده از نام واقعی شما، خرید شما بدون هیچ گونه اطلاعات شناسایی با استفاده از یک “امضای دیجیتال” منحصر به فرد، مانند نوعی نام کاربری ثبت می شود.
  3. بلاک ها اطلاعاتی را که آنها را از بلاک های دیگر متمایز می کند رت ذخیره می کنند.مانند من و شما که دارای نام هایی برای تمایز از یکدیگر داریم، هر بلاک یک کد منحصر به فرد به نام “هش” را ذخیره می کند که به ما این امکان را می دهد که آن را از سایر بلوک ها جدا کنیم. هش ها، کدهای رمزنگاری شده ای هستند که توسط الگوریتم های خاصی ایجاد می شوند. به طور مثال: بیایید بگوییم که شما خرید پر زرق و برق خود را از آمازون انجام داده اید، اما در حالی که آن در حال حمل و نقل است، شما تصمیم می گیرید که به خرید دوم نیاز دارید. حتی اگر جزئیات معامله جدید شما تقریباً مشابه خرید قبلی شما باشد، ما هنوز هم می توانیم بلاک ها را به دلیل کدهای منحصر به فرد آنها از یکدیگر تفکیک کنیم

انواع شبکه های بلاکچین :

  • بلاک چین عمومی ضد انحصاری

مثال اجرایی: بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و انواع سیستم های عمومی و آزاد مبتنی بر بلاک چین

اغلب شما این یکی را می‌شناسید. بیت کوین و اتریوم نمونه‌هایی از این نوع بلاک چین هستند. در این نوع بلاک چین، ما انحصار تراکنش‌ها را در اختیار نداریم. برای مثال بیت کوین را در نظر می‌گیریم که یک دفترکل توزیع شده است.

می‌خواهم ۵ بیت کوین ارسال کنم. به افراد فعال در شبکه که ماینر نام دارند، فریاد می‌زنم «بچه‌ها، می‌خواهم این ۵ بیت کوین را به این فرد (آدرس بیت کوین) بفرستم.»

آیا من واقعاً ۵ بیت کوین دارم؟ ادعای دروغ نیست؟ نمی‌خواهم تقلب کنم؟ افراد فعال در شبکه بیت کوین پیغام من را می‌شنوند و روند تأیید معامله را شروع می‌کنند. فردی که تراکنش را تأیید می‌کند، انتخابی نیست. ما نمی‌توانیم تأییدکننده را تعیین کنیم. نکته اینجاست که هیچ‌کس این قدرت را نخواهد داشت. از این نوع بلاک چین زمانی استفاده می‌شود که نظر تمام جامعه مورد نظر در آن شبکه مهم باشد، نه فقط چند فرد خاص.

در این بلاک چین هر کسی می‌تواند قراردادهای هوشمند ایجاد کند و یا پول و داده‌ها را منتقل کند. اطلاعات مهم در این بلاک چین‌ ها به صورت رمزنگاری شده قابل ذخیره سازی هستند.

«علی می‌خواهد برنامه‌ای را توسعه دهد که همه بتوانند دیدگاه سیاسی خود را در آن بیان کنند. او باید از حریم خصوصی مشترکین محافظت کند.»

برای کار علی، ما می‌توانیم از بلاک چین ضد انحصاری استفاده کنیم. هرکس در هر جای دنیا می‌تواند با اجرای شبکه نظرش را بیان کند. هیچ قدرتی نمی‌تواند چیزی را حذف یا تغییر دهد.

  • بلاک چین عمومی انحصاری

مثال اجرایی: چند شرکت فروارده های گوشتی در ایالات متحده

در این بلاک چین افرادی خاص برای تأیید فعالیت‌ها انتخاب می‌شود. این افرادمی‌تواند یک مقام، کارمند ارشد، دولت، موسسه یا اشخاص دیگری باشند. داده‌ها قابل مشاهده برای عموم هستند اما می‌توان از یک سری اطلاعات خاص محافظت کرد.

«محمد یک پرورشگاه ماهی دارد. او می‌خواهد زنجیره تأمین پرورشگاهش را برای عموم شفاف سازی کند. مثلاً او می‌خواهد مردم بدانند که ماهی که خریداری می‌کنند، از کجا صید شده، چه زمانی بسته بندی شده و انواع اطلاعات دیگر»

در این نوع بلاک چین محمد روی ماهی‌هایش یک کد QR قرار می‌دهد و مشتریان می‌توانند با اسکن کد هر ماهی از اطلاعات آن آگاه شوند. مشتریان فقط قادر به مشاهده اطلاعات هستند و نمی‌توانند چیزی را کم و زیاد کنند. برای ثبت اطلاعات هر ماهی در بلاک چین از روش‌های مختلفی می‌توان کمک گرفت. مثلاًبه ماهی گیران و کارمندان بخش بسته بندی، اجازه ثبت اطلاعات در بلاک چین داده می‌شود تا زمان صید یا بسته بندی هر ماهی با استفاده از دستگاه‌هایمخصوص ثبت شود. اطلاعات ذخیره شده روی بلاک چین قابل تغییر نیستند بنابراین برای شرکت اعتبار بزرگی محسوب می‌شود.

  • بلاک چین خصوصی انحصاری

مثال اجرایی: سیستم‌های پرداخت حقوق با بلاک چین

این نوع بلاک چین می‌تواند برای نهاد‌های مختلف خصوصی و دولتی مورد استفاده قرارگیرد. در این بلاک چین افرادی خاص برای تایید فعالیت‌ها انتخاب می‌شود و فقط افرادی خاص امکان مشاهده اطلاعات ثبت شده را دارند.

«کسب و کار رضا به دو شرکت کوچک و یک شرکت حسابداری دیگر هم مرتبط است. آن‌ها به طور منظم با یکدیگر همکاری می کنند.»

رضا می‌خواهد یک اعتماد کامل بین طرفین برقرار شود اما نمی‌خواهد به جز سران شرکت، فرد دیگری اطلاعات را دستکاری کند یا بخواند. بهترین گزینه برای رضا استفاده از نوع سوم بلاک چین است.

نحوه کار ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتالی برای تراکنش‌های خود، روش‌های مختلفی را به‌کار می‌گیرند. به‌طور مثال، بیت کوین از مدلی استفاده می‌کند که طی آن ماینرها (استخراج کننده ها) تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند. تراکنش ارزهای دیجیتالی همتا به همتا انجام می‌شوند و به کمک این روش نیاز به ‌واسطه نیست. تأمین امنیت در ارزهای دیجیتالی توسط نودها انجام می‌شود که در ارزهای مختلف به روش های مختلفی انتخاب انجام می شوند. به‌طور مثال در بیت¬کوین، این ماینرها هستند که عهده‌دار این مسئولیت هستند.

ترید ارز دیجیتال یعنی چه؟

ترید (Trade) در اصل به معنی معامله کردن می باشد. بنابراین ترید ارز دیجیتال به معنی انجام هرگونه معامله از طریق ارز دیجیتال است. این کار در نگاه اول به نظر کمی سخت و ریسکی به نظر می‌رسد ولی اگر به خوبی آموزش‌های لازم را پشت سر بگذرانید می‌توانید در مدت زمان خیلی کوتاهی به سودآوری از طریق معامله یا همان ترید ارز دیجیتال برسید.

همان‌طور که هدف اصلی هر کسب و کار و تجارتی رسیدن به سود است، در ترید، ارز دیجیتال هم اولویت با رسیدن به بهترین سود و درآمد برای هر شخص است اما این کار نیازمند دقت و تجربه کافی است. برای مثال لازم است تا به طور مرتب نمودارها و اخبار ارز دیجیتال را دنبال کنید و به اندازه‌ای نکته ‌سنج باشید که متوجه کوچک‌ترین تغییرات شوید. بعضی‌ها این کار را به بورس تشبیه می‌کنند. در واقع در اینجا هم مثل بورس، شما باید سریع باشید و به محض وقوع نوسان آن را ارزیابی کرده و نسبت به خرید یا فروش ارز اقدام نمایید.اما این کار ساده‌ای نمی باشد.

شما برای این ‌که بتوانید به خوبی در زمینه ترید ارز دیجیتال مسلط شوید لازم است اطلاعات زیادی را در زمینه نظام‌های مالی جهان و ارز دیجیتال کسب کنید. همچنین باید از تمامی مراحل شکل‌گیری و انجام این کار آگاهی داشته باشید تا بتوانید در هر موقعیتی داده‌ها و نمودارها را بدون نیاز به واسطه تحلیل کنید. زیرا در این صورت است که به بهترین میزان سود می‌رسید.

کیف پول ارز دیجیتال ابزاری است که می‌توانید با استفاده از آن ارز ‌هایتان را ذخیره کنید، آنها را ارسال کنید یا از فرد دیگری ارز دیجیتال دریافت کنید. این ابزار به‌شکل نرم‌‌افزار بر روی تلفن همراه و رایانه شما نصب می‌شود و یا به‌شکل سخت‌افزار مانند یک حافظه در داخل جیب‌تان جای می‌گیرد.

نرم‌افزارهای کیف پول در نام‌ها و برندهای مختلف موجود هستند و خیلی راحت می‌توانید آنها را به‌صورت رایگان روی تلفن‌ همراه هوشمند و رایانه شخصی خود نصب کنید. همچنین اگر بخواهید از طریق مرورگرهای اینترنتی (چه در گوشی و چه در رایانه شخصی) بیت کوین‌های خود را مدیریت کنید، کیف پول‌های تحت ‌وب گزینه مناسبی برای شما هستند.

برخلاف روزهای اولیه معرفی بیت کوین، امروز کار‌کردن با کیف پول‌های این ارز دیجیتال بسیار آسان است و بدون اغراق می‌توان گفت ارسال و دریافت بیت کوین در کیف پول‌های جدید، به‌‌سادگیِ ارسال و دریافت یک پیامک است.

از طرف دیگر، کیف پول‌های سخت‌افزاری بیت کوین امنیت بیشتری دارند و اگر سرمایه‌گذاری سنگینی انجام داده‌اید، توصیه می‌شود از این کیف پول‌ها استفاده کنید. این کیف پول‌ها را می‌توانید از فروشگاه‌های اینترنتی حتی از داخل ایران خریداری کنید.

بنابراین همان‌طور که تاکنون متوجه شده‌اید، نگهداری و انتقال بیت کوین، با نگهداری پول در حساب‌های بانکی و استفاده از خدمات مؤسسات مالی متفاوت است. بیت کوین کاملاً دیجیتالی است و ماهیت فیزیکی ندارد و هرکس به‌طور مستقیم و روی کیف پول دارایی‌های خود را کنترل می‌کند. به‌عبارت دیگر، دارنده کیف پول مالک حقیقی بیت کوین‌ها است و به جز او، سازمانی مثل بانک نقشی در نگهداری از دارایی‌ها ایفا نخواهد کرد. از این رو، نگهداری و تأمین امنیت بیت کوین باید اولویت اول شما باشد.

فراموش نکنید کنترل کامل دارایی دیجیتال، فقط در کیف پول‌های شخصی و غیرامانی ممکن است. ذخیره دارایی در یک صرافی متمرکز، مانند سپردن آن به بانک است و در این صورت صرافی بر دارایی شما کنترل خواهد داشت.
X